Samoloty zdalnie sterowane - co warto wiedzieć przed zakupem

 

Bycie pilotem to częste marzenie zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Dzięki samolotom zdalnie sterowanym, każdy może kierować maszyną latającą. Jednak wybór optymalnego modelu może stać się nie lata problem. Samoloty RC posiadają różne kryteria podziału, specyfikacje i cechy.

 

 

 

Samoloty RC - napęd
Jedną z kluczowych kwestii, którą należy rozpatrzyć, wybierając samolot zdalnie sterowany, jest sposób w jaki utrzymuje się w powietrzu. Samoloty RC dzielimy na:
- szybowce - utrzymujące się w powietrzu wyłącznie dzięki sile nośnej,
-  motoszybowce/elektroszybowce - modele, które latają jak szybowce, jednak posiadają elektryczny silnik wspomagający.
- samoloty z pełnym zasilaniem - modele wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy.
Wybór modelu w dużej mierze zależy od naszych upodobań jednak warto zaznaczyć, że dużą zaletą motoszybowców jest możliwość zmiany trybu lotu z szybowca na elektryczny. Sprawne wykorzystanie tej funkcji umożliwia bardzo długi lot. Silnik używamy do wyciągania modelu na optymalną wysokość po czym przechodzimy na tryb szybowca. Doświadczeni użytkownicy potrafią w ten sposób utrzymać swój samolot w powietrzu przez kilkadziesiąt minut. Natomiast pełny akumulator samolotu elektrycznego umożliwia lot zaledwie 15-minutowy. Jednocześnie warto podkreślić, że samoloty zasilane siłą wiatru są wolniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu. Dla jednych - początkujących może być to zaletą, dla innych wadą.

Samoloty RC - sposób napędu silnika
W modelach samolotów zdalnie sterowanych montowane są dwa rodzaje silników: na prąd lub benzynę. Dla początkujących użytkowników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest silnik elektryczny. Jest on prostszy w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Problem pojemności akumulatorów można rozwiązać poprzez dokupienie baterii lub specjalnej ładowarki samochodowej. W silniki spalinowe wyposażane są głównie duże modele, które do wzbicia się w powietrze wykorzystują pas startowy. Ich obsługa może być problematyczna dla osób z małym doświadczeniem. Silnik spalinowy wymaga specjalistycznych ustawień, regulacji i konserwacji. To zdecydowanie pozycja dla osób wdrożonych w temat modeli RC lub lubiących majsterkować. Modele spalinowe są jednak zdecydowanie wydajniejsze, a czas ich użytkowania można łatwo wydłużyć poprzez dolanie benzyny.

Samoloty RC - rodzaj silnika
Przez lata standardowym wyposażeniem samolotów zdalnie sterowanych był silnik szczotkowy (komutatorowy). Niska cena to główna zaleta, która przyczyniła się do jego popularności. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej modeli wyposażonych w silniki bezszczotkowe. Ten rodzaj silnika cechuje zdecydowanie większa wydajność oraz sprawność. Różne źródła podkreślają też zdecydowanie dłuższą (5-8razy) żywotność tych silników. Warto rozważyć wybór samolotu z silnikiem bezszczotkowym, mimo że posiada on tę samą moc co modele szczotkowe. Wyższa cena na początku, najpewniej uchroni nas od szybkiej wymiany i regeneracji naszej maszyny.

Samoloty RC - dostępne zestawy
Wybierając samolot zdalnie sterowany, koniecznie trzeba mieć świadomość, że modele RC sprzedawane są w różnych zestawach. Najbardziej popularnymi i ogólnodostępnymi: są samoloty RTF - Redy to Fly. Są to kompletne zestawy zawierające model i wyposażenie niezbędne do jego obsługi. Cechą zestawu RTF jest fakt, że samolot możemy wzbić w powietrze od razu po wyjęciu z pudełka. Najczęściej niezbędnym jest jedynie posiadanie baterii do nadajnika. Samoloty ART - Almost Ready To Fly to zestawy posiadające model samolotu z silnikiem, regulatorem i serwomechanizmami. Jednak by wzbić maszynę w powietrze, niezbędnym jest dokupienie we własnym zakresie aparatury sterującej (nadajnika i odbiornika), często również akumulatora. Zestawy KIT zawierają elementy konstrukcyjne samolotu do samodzielnego montażu m.in. kadłub, skrzydła, lotki bez wyposażenia (silnik, serwa, regulator, galanteria, akumulator, aparatura sterująca).

Dokonując wyboru samolotu zdalnie sterowanego, należy mieć na uwadze w szczególności nasze umiejętności, doświadczenie i indywidualne preferencje. Warto pamiętać, że zwłaszcza początkujący użytkownicy narażeni są na kraksy czy nieplanowane lądowania. Dostępność części zamiennych to równie istota sprawa jak niejedna cecha samego modelu. Dzięki możliwości wymiany uszkodzonych elementów nasz samolot zdalnie sterowany nie stanie się krótkotrwałą zabawą.

Sklep Zabawka.pl oferuje bogatą ofertę różnych zestawów samolotów zdalnie sterowanych oraz części zamiennych.
U nas na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Zapraszamy!

 http://www.zabawka.pl/samoloty-rc-c_1007

 

 

Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl