Wybór samochodu RC błahostką?

Gdy decydujemy się na zakup modelu auta RC, warto odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Ułatwią one wybór produktu zgodnego z naszymi oczekiwaniami, a przede wszystkim adekwatnego do naszych umiejętności. Dzięki temu unikniemy rozczarowań, a radość z wybranego modelu nie zostanie zakłócona. Poniższy tekst przedstawi kryteria, które warto uwzględnić przy wyborze profesjonalnego samochodu zdalnie sterowanego. Uporządkuje także kwestie nazewnictwa, dzięki czemu łatwiej jest zorientować się w bogatej ofercie modeli samochodów RC.

 

 

Samochód RC - silnik spalinowy czy elektryczny?
Silniki spalinowe bywają postrzegane jako szybsze i bardziej widowiskowe niż ich elektryczni odpowiednicy. Zdecydowanym plusem aut napędzanych paliwem jest fakt, że gdy skończy się benzyna wystarczy dolać odpowiednią mieszankę i można jechać dalej. Niemniej obsługa modeli spalinowych wymaga podstawowej wiedzy z zakresu działania i specyfikacji silników. Z tego względu samochody spalinowe nie są rekomendowane początkującym. Auta o napędzie elektrycznym są nie mniej zwrotne i szybkie, jak modele spalinowe, a ich obsługa jest łatwa i przyjemna. Jednak, gdy baterie się wyczerpią trzeba przerwać użytkowanie modelu elektrycznego i podłączyć akumulatorki na kilka godzin do prądu. W alternatywie, można wyposażyć się w dodatkową baterię i tym sposobem wydłużyć czas użytkowania. Samochody elektryczne są przyjaźniejsze dla osób rozpoczynających swoją przygodę z modelami RC. Są proste w obsłudze, szybkie i zwrotne. Sprawdzą się nawet w rękach kilkulatka. Z pewnością dostarczą także wrażeń zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom.

Samochód RC - silnik szczotkowy czy bezszczotkowy?
Kolejnym dylematem, przed którym staje przeciętny kupujący jest wybór typu silnika. W specyfikacjach modeli znajdziemy dwie możliwości. Modele z silnikami szczotkowymi gwarantują jazdę z optymalną, stabilną prędkością. Z tego względu są idealne dla młodszych użytkowników samochodów RC oraz początkujących. Silniki typu bezszczotkowego umożliwiają rozwijanie znacznie większych prędkości niż osiągi silników szczotkowych. Sprawdzą się u osób doświadczonych, lubiących szybką, ekstremalną jazdę.


Samochody RC On-Road czy Off-Road?
Kluczowym przy wyborze auta zdalnie sterowanego jest określenie rodzaju nawierzchni, na której będziemy użytkować nasze auto. Podstawowy podział klasyfikuje auta na modele RC, jeżdżące po nawierzchni utwardzonej: asfalt, tor wyścigowy, twarda nawierzchnia podłóg (auta RC On-Road) oraz modele RC przeznaczone do jazdy po szorstkiej, wymagającej nawierzchni (auta RC Off-Road). Oba typy modeli ulegają dalszym podziałom.

Samochody RC On-Road
Auta On-Road stylizowane są w najdrobniejszym szczególe na prawdziwe auta wyścigowe. Najczęściej dysponują napędem na cztery koła, niskim zawieszeniem oraz bieżnikiem opon dostosowanym do jazdy głównie po asfalcie. Samochody RC On-Road dzielimy na: modele RC torowe, modele RC Rally oraz modele RC Drift. Przy uwzględnieniu powyższej klasyfikacji kluczowy jest rodzaj nawierzchni utwardzonej oraz charakter wyścigów.


- Modele sportowe są konstruowane z myślą o zmaganiach na specjalnie przygotowanych torach wyścigowych o     twardej nawierzchni. Osiągają duże szybkości, zaś ich konstrukcja aerodynamiczna umożliwia sprawne i błyskawiczne pokonywanie ostrych zakrętów.
- Modele RC Rally to auta dedykowane wyścigom na twardej, wymagającej nawierzchni. Z łatwością ścigają się na drogach gruntowych, szutrach, asfalcie czy nawet śniegu. Pokonywanie ww. powierzchni ułatwia im wyższe zawieszenie, napęd na cztery koła oraz opony o grubiej i wypukłej rzeźbie bieżnika.
- Modele RC Drift zostały wyposażone w specjalny mechanizm różnicowy do blokady dyferencjału. Dzięki niemu oba koła na jednej osi obracają się z tą samą prędkością. System ten umożliwia łatwe wprowadzenie i utrzymanie modelu w dritfcie. Drifowaniu sprzyja także konstrukcja auta - bardzo niskie zawieszenie, czterokołowy napęd oraz twarde opony z bieżnikiem przystosowanym do twardych nawierzchni.

Samochody RC Off-Road
Auta Off-Road to pojazdy przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach na wymagającej nawierzchni. Z powodzeniem radzą sobie na piachu, żwirze, trawie. W zależności od modelu są w stanie pokonywać niewielkie przeszkody i nierówności terenu. Modele RC Off-Road dzielimy na: Modele Buggy, Modele Monster Truck, Modele Truggy, Modele Short Course. Klasyfikacja modeli Off-Road oddaje ich konstrukcję dopasowaną do terenu, któremu auto ma za zadanie sprostać.

- Modele Buggy - to auta o stosunkowo niskim zawieszeniu. Niskie podwozie umożliwia autom Buggy uzyskiwanie dużych prędkości w wymagającym terenie. Lekka konstrukcja, napęd na cztery koła, wąskie twarde opony ułatwiają wykonywanie długich i spektakularnych skoków, a także jazdę z zawrotną prędkością po utwardzonej nawierzchni.
- Modele Monster Truck są konstruowane z myślą o jeździe w każdych warunkach i po każdej powierzchni. Charakteryzuje je wysokie zawieszenie oraz duże koła o głębokim bieżniku. Większość modeli Monster Truck zostaje wyposażona w napęd czterokołowy, rzadziej występującym rozwiązaniem jest konstrukcja z napędem jedynie na tylną oś. Częstym zabiegiem konstruktorskim jest wyposażenie modelu w dwa silniki. Monster Trucki są stosunkowo ciężkimi modelami przez co nie rozwijają dużych prędkości. Fakt ten rekompensują, z łatwością pokonując wszelkie nierówności terenu.
- Modele Truggy to najbardziej uniwersalne wśród modeli Off-Roadowych. Cechuje je średniej wysokości podwozie, napęd czterokołowy, środek ciężkości usytuowany stosunkowo nisko oraz duże, szeroko rozstawione koła i nadwozie. Ta uniwersalna konstrukcja umożliwia szybkie pokonywanie utwardzonych nawierzchni, skoki oraz sprawne pokonywanie trudniejszego terenu.
- Modele Short Course to samochody wchodzące dopiero na rynek polski. Są dostosowane do udziału w specjalnych wyścigach terenowych. Posiadają między innymi stabilną konstrukcję, dwuosiowy napęd, duże twarde koła.

Decydując się na samochód RC, podstawowym jest dopasowanie modelu nawierzchni, po której będzie się poruszał. Wybierajmy między modelami On-Road i Off-Road, by następnie ewentualnie zagłębić się w dalsze specyfikacje.

Samochody RC - jaka skala modelu
Auta zdalnie sterowane występują w kliku rozmiarach. Wybór optymalnej skali zależy w dużej mierze od naszych umiejętności i zasobności portfela. Samochody mniejsze w skali 1:18, 1:16 są łatwe w prowadzeniu i sprawdzą się w rękach początkujących. Wśród modeli w tym rozmiarze znajdziemy przyjazne cenowo jednostki. Do ich transportu wystarczy siatka. Przy ostrożnej jeździe z powodzeniem możemy użytkować je w zamkniętych pomieszczeniach. Auta w skali 1:10 są już na tyle duże, by sprostać licznym nierównościom terenu. Jest to najpopularniejszy rozmiar samochodów RC. Do transportu modeli w tej skali niezbędna jest torba o dużych gabarytach. Największym rozmiarem dostępnych modeli RC są auta w saki 1:8. Z powodzeniem można nazwać je „lochami”. Są ciężkie i wielkie więc najlepiej transportować je w bagażniku samochodu. Rozmiar gabarytów generuje odpowiednio wysoki koszt modelu. Wszelkie niedogodności rekompensuje jednak możliwość szybkiej jazdy i pokonywanie najróżniejszych nawierzchni i przeszkód.


Model RC to profesjonalne auto zdalnie sterowane. Dzięki temu w razie uszkodzenia samochodu łatwo naprawić auto dzięki szerokiej gamie części zamiennych. Wybierając auto, warto zapytać sprzedawcę czy posiada w stałej sprzedaży paletę części do naszego modelu. Sklep zabawka.pl dysponuje nie tylko zróżnicowaną ofertę modeli aut RC, ale także posiada duże zaplecze części zamiennych do ewentualnej naprawy oferowanych samochodów. Większość modeli dostępnych w sklepie zabawka.pl jest objętych gwarancją. W razie dalszych wątpliwości przy wyborze modelu samochodu RC zachęcamy do kontaktu z nami chętnie doradzimy i podpowiemy :)

 

Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl