Wyścigi samochodów zdalnie sterowanych - świetna rozrywka dla każdego

 

Kogo z nas nie fascynują rajdy samochodowe? Ponieważ jazda wyścigowa zarezerwowana jest dla nielicznych - wielu z nas realizuje swoje marzenia biorąc udział w wyścigach samochodów zdalnie sterowanych. Nic dziwnego, bo zawody samochodów RC potrafią dostarczyć sporą dawkę emocji i niezapomnianych wrażeń. I pomimo, że pierwsze zawody wiążą się z pewną dawką niepewności i stresu, to jednak kiedy już złapiemy bakcyla - strach ustępuje miejsca niesamowitej frajdzie!

 


Wyścigi samochodów zdalnie sterowanych mogą odbywać się na dwóch zasadniczo różniących się od siebie rodzajach nawierzchni: On-Road (utwardzone nawierzchnie takie jak: asfalt, specjalna wykładzina) i Off-Road (nieutwardzone nawierzchnie takie jak: tereny szutrowe czy hopki). To właśnie rodzaj nawierzchni dyktuje warunki, jakie spełnić musi auto RC, żeby poradziło sobie na torze wyścigowym. Nisko zawieszonym samochodem ciężko skoczyć z pewnej wysokości. Auto terenowe natomiast - jak sama nazwa wskazuje - bez większych problemów pokona bezdroża.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w wyścigach?
Przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni model samochodu zdalnie sterowanego i poświęcić sporo czasu na naukę jazdy oraz doskonalenie manewrów. Dla tych, którzy posiadają już jakieś doświadczenie w rekreacyjnej jeździe samochodem zdalnie sterowanym, przesiadka na auto wyścigowe i opanowanie odpowiednich manewrów nie powinny stanowić większego problemu.

Warto rozważyć również swoje członkostwo w okolicznym klubie modelarstwa samochodowego. Wystarczy zorientować się, w którym klubie gromadzą się zawodnicy startujących w wyścigach, lub tak jak my - przygotowujący się do wzięcia udziału.

Żeby wziąć udział w wyścigach samochodów zdalnie sterowanych, trzeba zdobyć dużo wiedzy praktycznej oraz doświadczenia w sterowaniu samochodem RC. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować, jest umiejętność ustępowania miejsca na torze innym, szybciej poruszającym się autom. Szczególnie na początku, trzeba liczyć się z tym, że zawodnicy z dłuższym stażem i większym doświadczeniem będą nas wyprzedzać. Powinniśmy umieć w różnych sytuacjach zapanować nad naszym modelem.

Gdzie ćwiczyć do zawodów?
Świetnym miejscem będzie np. duży i pusty parking, na którym można umieścić przeszkody. Spora przestrzeń i brak przechodniów sprawi, że bez obaw będziemy mogli trenować wyczyny naszym modelem RC - nawet przy dużej prędkości. Na początku możemy kręcić ósemki, ćwiczyć wymagające zakręty oraz redukowanie prędkości w przypadku pojawiających się na torze przeszkód. Z czasem warto zaprosić do wspólnych ćwiczeń inną osobę, przygotowującą się do zawodów, żeby przy innym zawodniku sprawdzić swoje umiejętności.

Warto również wybrać się parę razy na zawody w charakterze obserwatora. Na zorganizowanych wyścigach można zobaczyć, jak to wszystko wygląda w praktyce. A jeśli pojawią się jakieś wątpliwości czy pytania, zawsze można podejść do zawodników (najlepiej w trakcie przerwy) i chwilę porozmawiać. Wiedza oraz wskazówki jakie zdobędziemy od zawodników mogą okazać się bezcenne, bo wynikają ze strony czysto praktycznej.

Na zawody warto przybyć trochę wcześniej, dzięki czemu będziemy mogli przyjrzeć się torowi, dokładnie zobaczyć jego kształt, oszacować kiedy i z jakimi zakrętami przyjdzie nam się zmierzyć. Warto także z bliska przyjrzeć się nawierzchni by określić chociażby przyczepność na poszczególnych fragmentach toru. Koniecznie upewnijmy się również, że żaden z zawodników nie korzysta z tej samej częstotliwości co my - nie chcemy przecież, żeby doszło do jakichkolwiek zakłóceń i w efekcie do niepanowania nad modelem.

Wyścigi samochodów zdalnie sterowanych - przebieg zawodów
Kolejność startu zostaje ustalona według przydzielonych numerów - w przypadku “biegu” eliminacyjnego lub przez sędziów - w przypadku kolejnych “biegów”. Warto wiedzieć więc, że niezależnie od miejsca z którego startujemy, nasz zegar uruchamiany jest dopiero w momencie przekroczenia linii start-meta. Zawodnicy startują osobno w celu zachowania bezpiecznej odległości na pierwszych zakrętach.

Jeśli jesteśmy początkującymi zawodnikami, powinniśmy jechać w swoim bezpiecznym tempie. Nie warto przejmować się, że być może wszyscy nas wyprzedzą - ci wszyscy też kiedyś byli początkującymi, więc doskonale to rozumieją. Najważniejsze, żeby zachować czystą i kulturalną jazdę. Jeśli będziemy ustępować zawodnikom jadącym szybciej od nas a nawet w razie potrzeby zatrzymamy się, w celu uniknięcia kolizji - zyskamy sympatię i szacunek. Jeśli więc będziemy potrzebowali pomocy - będziemy mogli liczyć na pomoc doświadczonych zawodników.

Najlepszą nauką dla nas, może okazać się podążanie za torem jazdy zawodnika, który nas wyprzedził. Skoro nas wyprzedził, to pewnie ma większe doświadczenie od nas. Na tyle, na ile damy radę, powinniśmy za nim podążać. Lecz nic nie róbmy za wszelką cenę, ponieważ zbyt brawurowa jazda może sprawić, że wypadniemy z toru. W takiej sytuacji oczywiście serwisant dobiega i stawia na koła nasze auto, ale my tracimy cenne sekundy, a nasze auto również może odczuć skutki upadku.

O czym jeszcze warto pamiętać biorąc udział w wyścigach samochodów zdalnie sterowanych?
Z pewnością o tym, że wyścigi to co prawda rywalizacja, ale głównie powinna wiązać się z przyjemnością. Nawet jeśli nie wygramy zawodów, a nasze auto parę razy się wywróci - nie traćmy ducha zabawy. Wyścigi samochodów zdalnie sterowanych powinny być przede wszystkim źródłem dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Być może zajmiemy ostatnie miejsce w naszych pierwszych wyścigach, ale nawiążemy znajomości. A to one z dużym prawdopodobieństwem przerodzą się w bliższe znajomości, dzięki którym będziemy mogli liczyć na jakże cenną pomoc, której na początku będziemy potrzebować. W końcu zyskamy fantastyczne hobby, na które z czystą przyjemnością będziemy poświęcać nasz czas. A zdobytą wiedzą i doświadczeniem, będziemy dzielić się z takimi samymi co my - miłośnikami wyścigowych modeli samochodów zdalnie sterowanych.

Poznaj modele samochodów zdalnie sterowanych


Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl