Wyścigi dronów nową dyscypliną sportu?

 

Wyścigi superszybkich dronów posiadają swoje Mistrzostwa Świata - Drone Worlds. W Europie jesienią odbędą ERSA European Championship 2016. Za nami są też już mistrzostwa World Drone Prix 2016 w Dubaju. Zawody pędzących dronów cieszą się stale rosnącą popularnością. Poznaj sekret dronów sportowych i ich wyścigi raczkującą dyscyplinę sportu, która elektryzuje ludzi na całym świecie. 

 

 

Drony wyścigowe
Drony wyścigowe znacząco różnią się od popularnych i ogólnodostępnych modeli. Są to proste urządzenia, pozbawione stabilizacji barometrycznej i GPS. Podstawową klasą tych maszyn jest 250 co oznacza odległość w mm między osiami przekątnych silników. Drony wyścigowe to najczęściej modele quadcopterów wyposażone w mocne silniki oraz 5-6 callowe śmigła. Brak żyroskopu, gps i elektroniki odpowiedzialnej za dodatkowe funkcję ogólnodostępnych modeli ograniczyły wagę drona sportowego do ok. 500g. Modele wyścigowe dzięki swym niewielkim gabarytom oraz specjalnej konstrukcji są w stanie rozwijać zawrotne prędkości nawet do 100km/h. Lot z taką szybkością jest niezwykle emocjonujący.

Sterowanie dronem wyścigowym
Kierowanie modelem odbywa się przy użyciu niewielkiej kamery zamontowanej na dronie. System FPV (First Person View) przekazuje obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Podgląd obrazu trafia na monitory FPV lub do specjalnych okularów gogle FPV. Okulary są zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem. Gogle FPV umieszczone na głowie zawodnika, wyświetlają obraz bezpośrednio przed jego oczami. Taki widok pozwala na całkowite zaangażowanie się zawodnika w wyścig. Jest to niezwykle istotne w gdy maszyna mknie ok sto km/h. Obraz agresywnego lotu i karkołomnych akrobacji może zaburzyć błędnik pilota, z tego względu sterujący dronami wyścigowymi w czasie wyścigów zajmują pozycje siedzące. Drony wyścigowe są idealną propozycją dla każdego miłośnika prędkości jednak ich sterowanie wymaga dużo wprawy i zręczności. Spektakularne loty i agresywne akrobacje to efekt wielu godzin ćwiczeń. Prędkość i brak wprawy może prowadzić do katastrofy rozbicia drona lub zranienia osoby postronnej.

Drony wyścigowe - koszty
W sklepach modelarskich dostępne są różne zestawy dronów sportowych. Ich ceny zaczynają się od 500 pln. Najczęściej jest to koszt niekompletnego modelu (ramy, kontrolera silników, śmigieł). W tym wypadku niezbędnym jest dokupienie odbiornika i nadajnika. Odpowiednia aparatura kosztuje od 300 pln. By skompletować sprawny model należy także zaopatrzyć się w baterie oraz system FVP. Systemy FVP w zależności od dostawcy (chińska produkcja czy profesjonalne marki Fat Shark, SkyZone) to koszt od 300 do 2500 pln. W sprzedaży dostępne są także gotowe modele, w których brakuje jedynie okularów gogle FPV. Reasumując początkujący użytkownik drona wyścigowego musi się liczyć się z minimalnym kosztem na start ok. 2000 pln. 

Wyścigi dronów nowa dyscyplina sportowa
Prognozy ekspertów informują, że rok 2016 będzie przełomowy w rozwoju branży dronów. Szereg wielkich imprez wypromuje z pewnością nową modę na ich wyścigi, poszerzając kręgi fanów tego sportu. Na początku roku miały miejsce się mistrzostwa World Drone Prix 2016 w Dubaju z niebagatelną pulą nagród 1 mln $. Jesienią odbędą się dwie międzynarodowe imprezy wyścigów dronów ERSA European Championship 2016 organizowany przez ERSA (European Rotor Sports Association) oraz nieoficjalnie uważane za Mistrzostwa Świata Drone Worlds (World Rotor Sports Association) rozgrywane na Hawajach. Dynamiczny rozwój wyścigów dronów dodatkowo przyspieszą działania Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), która przystąpiła do personalizacji wyścigów przez utworzenie spójnego międzynarodowego regulaminu. Organizowanie imprez według ujednoliconego standardu, umożliwi porównywanie wyników. W przyszłości możliwe będzie prowadzenie rankingów czy ligi dronów. Z pewnością sportowymi wyścigami dronów zainteresują się wkrótce sponsorzy dzięki czemu zmagania wielowirnikowców staną się jeszcze bardziej popularne. To tylko kwestia czasu.

Zobacz ofertę dronów wyścigowych sklepu zabawka.pl


 Zobacz więcej dronów:
[drony wyścigowe i nie tylko]

 

Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl