Łodzie zdalnie sterowane – Idealny wybór na lato

 

Zdalnie sterowanie modele pływające to świetna rozrywka dla małych i dużych modelarzy RC. Chociaż to może najmniej popularne jednostki z całej gamy dostępnych na rynku modeli zdalnie sterowanych, to z całą pewnością warte uwagi i wypróbowania. Fascynująca zabawa może szybko przerodzić się w pasję. Na początek warto wybrać gotowy model. Aczkolwiek doświadczeni modelarze chętnie podejmą się szkutniczemu wyzwaniu, bo własnoręcznie zbudowana łódź jest powodem do dumy i sprawia jeszcze więcej radości.

Spośród wszystkich pływających modeli RC do wyboru mamy łodzie motorowe, łodzie żaglowe, łodzie żaglowo-motorowe. Każda z nich jest inna, różni się rodzajem napędu, charakterystyką działania, wyglądem oraz budową. 

Demony prędkości, czyli motorówki RC

Zdalnie sterowane łodzie motorowe - w skrócie motorówki RC, są bardzo zwinne i szybkie. Pędząc po wodzie z zawrotną prędkością potrafią wypracować imponujące osiągi i dostarczyć przy tym sporą dawkę adrenaliny. Możemy je podzielić na łodzie zasilane silnikiem elektrycznym oraz na łodzie z silnikiem spalinowym. Dla początkujących modelarzy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie model z silnikiem elektrycznym. Obsługa takiego modelu jest prostsza i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Motorówki RC z napędem spalinowym

Łodzie spalinowe są zdecydowanie droższe. Zarówno w zakupie (najtańsze modele potrafią kosztować ok 1500-2000 pln) , jak również w użytkowaniu – samo paliwo jest regularnym wydatkiem na który trzeba być przygotowanym. Łodzie spalinowe mogą być zasilane zwykłą benzyną albo paliwem nitro, czyli mieszanką nitrometanu i oleju syntetycznego. Motorówki RC zasilane paliwem nitro w porównaniu z motorówkami zasilanymi benzyną przeważnie są szybsze, ale przy tym także głośniejsze i mniej wydajne. Mieszanka paliwowa nitro jest także sporo droższa od benzyny. 

Obsługa łodzi z napędem spalinowym wymaga także doświadczenia oraz większego nakładu pracy. Samo sterowanie „spalinówką” ze względu na prędkość z jaką się porusza, jest trudniejsze i wymaga pewnej wprawy. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia regulacji silnika i konserwacji jego poszczególnych elementów. 

Zastosowanie silnika spalinowego pozwala osiągnąć wysoki moment obrotowy oraz zawrotne prędkości rzędu nawet 80-100 km/h! Niestety poziom hałasu, jaki generuje może stać się przeszkodą w ich użytkowaniu w niektórych miejscach. Zawsze warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym na danym akwenie wodnym i sprawdzić, czy nie ma tam obostrzeń dotyczących określonego poziomu hałasu. 

Motorówki RC z napędem elektrycznym

Całkiem dobrej jakości łodzie RC z silnikiem elektrycznym można już nabyć poniżej 200 pln. Motorówki z silnikiem elektrycznym są znacznie cichsze od tych zasilanych spalinowo. Niestety mają ograniczony czas użytkowania określony pojemnością akumulatora. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się zabawą, warto mieć ze sobą zapasowy akumulator, którym wymienimy rozładowaną baterię.

Jeśli zdalnie sterowany model łodzi motorowej z silnikiem elektrycznym, to ze szczotkowym czy bezszczotkowym? Który wybrać? 

Zdecydowanie lepsze są silniki bezszczotkowe, ponieważ są mocniejsze i bardziej żywotne. Wykluczenie z budowy szczotek i prętów komutatora zwiększa bezawaryjność silnika. Kolejną zaletą silnika bezszczotkowego jest także to, że w porównaniu z silnikiem szczotkowym, silnik bezszczotkowy jest bardziej wydajny (jak podają źródła - nawet o 20-30%). Dzięki wyeliminowaniu szczotek i zastąpieniu ich elektrycznie sterowanym komutatorem praca silnika jest także cichsza. Przewagą silników szczotkowych, inaczej nazywanych komutatorowych jest to, że są stosunkowo tanie. Natomiast należy liczyć się z tym, że szczotki są najszybciej zużywającym się elementem silnika, więc trzeba je co jakiś czas wymieniać.

Coś dla miłośników militariów

Zdalnie sterowane repliki okrętów wojennych to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się tematyką wojenną. Odwzorowane i wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół, wyglądają bardzo realistycznie. Producenci zadbali nawet o takie detale jak np. wieże radarowe, wieżyczki z armatkami, wyrzutnie rakietowe itp. Zbudowane z wysokiej jakości materiałów, są bardzo trwałe w użytkowaniu. Wojenne okręty RC stanowią interesujące okazy dla hobbystów, którzy oczekują czegoś więcej… Takie modele nie tylko przepięknie wyglądają w gablocie, ale robią także duże wrażenie podczas pływania po wodzie. Inscenizacja bitwy morskiej z udziałem zdalnie sterowanej repliki z pewnością rozpali błysk w oku niejednego miłośnika militariów.

Dla tych którzy kochają wiatr w żaglach

Żaglówki RC, czyli zdalnie sterowane modele łodzi żaglowych, to moim zdaniem najpiękniejsze jednostki pływające. Zachwycają swoją lekkością i elegancją. Przepięknie prezentują się na wodzie, z gracją zmieniają kierunek, a przy tym są bardzo zwinne. W rękach doświadczonego modelarza zaskakują precyzją i możliwościami jakie oferują. To także zdecydowanie najcichsze modele z całej „wodnej rodziny”. Wyeliminowanie silnika powoduje, iż odpada hałas związany z jego pracą, więc pływanie modelem żaglowym nikomu nie zakłóca spokoju.

Modele żaglowe RC napędzane są siłą wiatru, a sterowanie nimi wymaga wprawy i opanowania podstawowej wiedzy z zakresu umiejętności żeglarskich. Ponadto samo operowanie sterami nie wystarczy. W przypadku łodzi żaglowych trzeba umieć zmierzyć się z naturą. Kluczową kwestią jest tutaj odpowiednie ustawienie żagli względem kierunku z którego wieje wiatr.  

Spośród wszystkich żaglówek RC wyróżnić możemy jachty żaglowe oraz jachty żaglowo-motorowe. Te drugie wspomagane są dodatkowo silnikiem elektrycznym, który napędza model przy bezwietrznej pogodzie.

Zapraszamy do naszego sklepu Zabawka.pl 

U nas znajdziesz bogatą ofertę: łodzi RC oraz żaglówek RC. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl