Dlaczego rakiety modelarskie to hobby dla każdego?

 

Dla wielu postronnych obserwatorów odpalanie rakiet modelarskich może wydawać się zajęciem niebezpiecznym i zarezerwowanym dla doświadczonych modelarzy. Z pewnością zabawa rakietami modelarskimi wiąże się z zachowaniem dużej ostrożności, jednak profesjonalne modele rakiet są niezwykle bezpiecznymi produktami. Podstawowa wiedza z zakresu ich działania połączona z rozsądkiem i rozwagą pozwala osobom początkującym na samodzielne odpalanie profesjonalnych rakiet i bezpieczne podbijanie przestworzy. 

 

 

Modele rakiet nazywane są także rakietami o małej mocy, głównie z powodu swych niewielkich gabarytów (są to modele o wadze do 30g) oraz stosunkowo niewielkiej wysokości lotu, która oscyluje między 100 - 500 m. Zbudowane są z lekkich materiałów, najczęściej drewna, papieru lub plastiku. Wszystkie modele profesjonalnych rakiet budowane są wedle konkretnych standardów konstrukcyjnych, które uwzględniają szereg wytycznych m. in. rodzaj silnika, wybór miejsca startu, metody uruchomiania czy umieszczenia wyrzutni rakietowej.

Jak działa rakieta modelarska?
Zabawa rakietami modelarskimi polega na wystrzeleniu modelu w powietrze, a następnie jego swobodnemu upadkowi. Mimo że, silniki rakiet r są zbudowane z łatwopalnych materiałów to ich użytkowanie jest powszechnie uważane za bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki specjalnej wyrzutni każdy jest w stanie w bezpieczny sposób wystrzelić rakietę w niebo. Wystarczy podpalić lont rakiety, który zainicjuje spalanie prochu w silniku. W wyniku spalania powstanie energia, która w kulminacyjnym momencie wypycha model w powietrze. W zależności od parametrów silnika rakieta osiąga punkt kulminacyjny, wznosząc się jeszcze przez chwile po wypaleniu się prochu. Wówczas w rakiecie dochodzi do wypalania się tzw. opóźniacza, który emituje dużą ilość charakterystycznego dymu. Następnie wybuch prochu strzelniczego uwalnia spadochron, który umożliwia rakiecie bezpieczne lądowanie. Kluczowe w hobby związanym z rakietami modelarskimi jest fakt, że niemal każdy model możemy wystrzeliwać w niebo wielokrotnie. Wystarczy wymienić silnik oraz włożyć spadochron na jego miejsce i model jest gotowy do ponownego startu.

 

Jak wybrać odpowiedni silnik do danego modelu rakiety?
Wymiana silnika w modelarstwie rc to kluczowa sprawa. Dzięki niej nasza rakieta nie jest zabawką jednorazową. Silniki do rakiet modelarskich charakteryzują się różnymi parametrami m. in. impulsem całkowitym, ciągiem maksymalnym czy czasem opóźnienia. Jak interpretować oznaczenia na silnikach rakiet rc omówimy na przykładzie silnika B15-5. Litera w nazwie silnika oznacza rodzaj jego klasy, która określa impuls całkowity czyli moc wytwarzaną przez silnik. Wyróżniamy następujące klasy silników:
▪ A – impuls całkowity 0,01-2,50
▪ B – impuls całkowity 2,51-5,00
▪ C – impuls całkowity 5,00-10,00
▪ D – impuls całkowity 10,01-20,00
▪ E – impuls całkowity 20,01-40,00
▪ F – impuls całkowity 40,01-80,00
▪ G – impuls całkowity powyżej 80 Ns.
Cyfra figurująca przy literze w nazwie silnika (w przykładzie 15) określa ciąg silnika rakietowego. Jest to informacja jak szybko silnik jest w stanie napędzić rakietę. Wartość ta jest zależna od wartości prędkości. Jeśli nasz model posiada znaczną wagę lub dużą powierzchnię oporu jest dla niego wskazana wysoka siła ciągu. Trzecia wartość w nazwie silnika to oznaczenie czasu opóźnienia czyli fazy od zakończenia fazy pchania ku górze do odpaleniem ładunku zwalniającego spadochron. Silniki z oznaczeniem P (plugged) są używane w rakietach, które nie posiadają żadnego systemu amortyzującego upadek. Ich koniec jest zamknięty przez co nie ma możliwości uwolnienia gorącego powietrza aktywującego system hamowania rakiety. Silniki te wykorzystywane najczęściej w małych modelach rakiet.

 

W sklepie zabawka.pl znajduje się bogata oferta profesjonalnych rakiet modelarskich. W specyfikacjach modelu znajdują się podpowiedzi o silnikach kompatybilnych z danym produktem. Dzięki nim nawet początkujący modelarze mogą w łatwy sposób cieszyć się z wielokrotnymi lotami swoich modeli. 

Zobacz ofertę rakiet modelarskich.

 

Zapisz się

do newslettera i odbierz

5% dodatkowej zniżki

na cały asortyment sklepu. Kod ważny 7 dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl